KONST / Oljemålningar / Akryl / gouache 9312020
*
nr 931 2020
Akryl / gouache
Tadeuse Brudzynski, Figurer, 74 x 93
Följerätt
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2014
kl 20:38:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/12 20:47:37
1
4.200 kr
15/12 20:33:06
2
4.200 kr
15/12 20:33:06
1
4.200 kr (Budbetjänt)
15/12 20:33:46
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Klassiska
15 dec
Klassiska
Till vår klassiska auktion söker vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign ...
Läs mer om Klassiska
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akryl akvarell figurer gouache olja oljemålning oljemålningar tadeuse brudzynski täckfärg vattenfärg
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53
-
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:11
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:23
*
Akryl / gouache
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
nr 931 2020
Akryl / gouache
Tadeuse Brudzynski, Figurer, 74 x 93
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 5.000 kr |
Såld: | 4.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/12 20:47:37 | 1 | 4.200 kr |
15/12 20:33:06 | 2 | 4.200 kr |
15/12 20:33:06 | 1 | 4.200 kr (Budbetjänt) |
15/12 20:33:46 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
15 dec
Klassiska
Till vÃ¥r klassiska auktion söker vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign ...Läs mer om Klassiska
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akryl akvarell figurer gouache olja oljemålning oljemålningar tadeuse brudzynski täckfärg vattenfärg
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53 -
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:11 -
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:23